YENİ GÜN - "Eğlenerek hareket edelim SAĞLIKLI BESLENELİM"


Pınar Ensitüsü çocukların fiziksel aktivite ve dengeli beslenme konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla "Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim" projesini gerçekleştiriyor.
Proje kapsamında Karşıyaka Atakent Salih Baysak Anaokulunda gerçekleştirilen toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Cüneyt Kanat, Milli Eğitim ve Pınar Enstitüsü yöneticileri ile öğrenciler katıldı. Proje sonunda 40 bağımsız anaokulunda 2 binden fazla öğrenciye sağlıklı beslenme eğitimi verilecek.
Gıda, sağlık ve beslenme konularında toplumu bilinçlendirmek ve kaliteli yaşam farkındalığı yaratmak amacıyla bilimsel projelere destek veren eğitim faaliyetlerinde bulunan Pınar Enstitüsü, çocukların dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin önemi konusunda biliçlendirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
"Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim" eğitim programı ile çocuklara küçük yaşta beslenme ve sağlıklı yaşam bilinci kazandırmak, beslenme konusunda onlara rehberlik etmek ve düzenlenecek eğlenceli aktiviteler ile fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak amaçlanıyor.
 

12 hafta süren program
Proje'nin ilk bölümü 17-18 Kasım 2016 tarihlerinde "Eğitimcinin Eğitimi Etkinliği" ile pilot bölge uygulamalarıyla başlatıldı.19 bağımsız anaokulunda, 12 hafta süren program ile yaklaşık 1000 çocuğa ulaşıldı.İkinci dönem uygulamaları ise 21 bağımsız anaokulunda uygulanmak üzere, 16-17 Mart 2017 tarihlerinde başlatılacak.İkinci dönem uygulamalarının tamamlanmasıyla 40 okulda 2binden fazla öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor. Eğitim programının tamamlanmasıyla bahar döneminde okullarda çocuklara yönelik dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda bir hikaye kitabı da dağıtılacak. Proje İzmir'de faaliyet gösteren 66 bağımsız anaokulunda 11.300 öğrenciye bu kitap aracılığıyla ulaşmış olacak.
 

Sağlık vurgusu
Projenin lansman toplantısında konuşan Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı "Sağlıklı toplumlar, sağlıklı yetişmiş çocuklarla mümkün." Çocukların sağlığı ve sağlıklı yetişkinler olabilmesi anne karnından başlayarak sağlıklı bir ortamda büyümelerine bağlı. Erken çocukluk dönemi, yani okul öncesi dönem; yaşamın en duyarlı dönemlerinden biridir. Erken yaşlarda kazanılacak sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları, yaşam boyu sürüyor. Sosyal sorumluluk kapsamında toplumun sağklıklı gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla faaliyette bulunmak; Pınar Enstitüsü olarak önceliğimiz. Bu önceliğimiz doğrultusunda "Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim" projesini hayata geçirdik." dedi.
 

Fiziksel gelişim
Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Vekiller burada sadece çocuklarımızın zihinlerini bize emanet etmiyorlar. Sadece zihinsel gelişimleri ile değil, çocukların beslenmeleri ve fiziksel gelişimleri ile ilgili de okullarımızda bu farkındalığı oluşturmak zorundayız. Çünkü zihinleri kadar bedenlerinin gelişmesi de bizler için çok önemlidir. Ağaç yaşken eğilir sözünden hareketle bizler de İzmir'deki 700bini aşan öğrencilerimize bu bilinci vermek zorundayız. Çünkü çocuklarımızın beslenmeleri fiziksel gelişimleri aynı zamanda sağlam bir kafanın sağlam bir vücutta olduğunu gösterir ve iyi bir beslenmeyle birlikte obezitenin önüne geçilecektir. Hareketlilik ve sporla ilgili de bu yaşlardaki vereceğimiz ciddi bir eğitim çocuklarımızın geleceğine yönelik iyi bir noktaya gelmelerini sağlayacaktır. İzmir'in genel anlamda çocuklarımıza yönelik farkındalık oluşturma, destek verme, katkı sunmak isteyen özel resmi bütün kurumlara okullarımız her daim açıktır. Çocuklarımıza yapılacak her türlü hizmet üreten herkese biz teşekkür ediyoruz. Bu anlamda okullarımıza gelerek proje oluşturan Pınar Enstitüsü'ne de teşekkür ediyoruz. Bu projenin gelişerek en ücra köşelerdeki öğrencilerimize ulaşabilecek şekilde büyümesini, gelişmesini ve çocuklarımıza katkı sunmasını temenni ediyorum" ifalerini kullandı.

Tüm Haberler